Jesień to moja ulubiona pora na podróżowanie. Nie dość, że loty są w tym okresie najtańsze, jest dużo mniej turystów niż w gorącym sezonie, to jeszcze ceny noclegów są niższe. Nie muszę chyba wspominać o temperaturze? Na południu Włoch w październiku jest około 20 stopni. Bajka!
Loty do Katanii
Tym razem udało się nam dorwać bilety lotnicze za 125zł w dwie strony za osobę. Pierwszy raz nie dokupiliśmy bagażu podręcznego. Chciałam sprawdzić czy damy radę spakować się w plecak na 4 dni i udało się, bez żadnego problemu. Bilety kupiliśmy we wrześniu, a więc z miesięcznym wyprzedzeniem.
Do Katanii lecieliśmy z Katowic w okresie 16-19.10.2021 (sobota-wtorek). Bezpośrednim połączeniem dolecicie tam z trzech polskich miast – Katowic, Krakowa i Warszawy. Fajnych ofert cenowych polecam śledzić na skyscanner.
Noclegi
Udało się nam znaleźć w miarę fajny nocleg blisko centrum Katanii za 500zł za 3 noce dla dwóch osób. Link macie tutaj. Ogólnie noclegi w okresie jesienno-zimowym są dużo tańsze (praktycznie połowę tańsze niż w sezonie), więc na pewno znajdziecie coś w ciekawej cenie kupując z odpowiednim wyprzedzeniem 🙂
Transport
Koszt biletu autobusowego z lotniska do centrum Katanii to 4 EUR (Alibus). W autobusie można płacić kartą, jednak mimo to polecam wziąć gotówkę. Nasz kierowca miał problem z siecią i niektórym ludziom nie udało się zapłacić kartą, a na lotnisku bankomat był nieczynny. Lotnisko jest niedaleko miasta, wysiedliśmy na pierwszym przystanku, trasa zajęła nam około 10min.
Koszt biletu autobusowego z Katanii do Taorminy to 5,50 EUR w jedną stronę za osobę linią Interbus. Bilet kupicie na dworcu centralnym w Katanii (tu też można płacić kartą). Warto być tam wcześniej, by mieć czas na jego znalezienie i zakup biletu w okienku 😉 Trasa z Katanii do Taorminy zajmuje około 1h.
Co zobaczyć w Katanii?
Piazza Duomo
Plac Duomo jest tętniącym życiem sercem Katanii. Wokół placu znajdziecie kilka kawiarni, w których zasiadają miejscowi i turyści. Najbardziej popularnymi obiektami są Katedra świętej Agaty oraz fontanna dell’Elefante położona w samym centrum placu. Będąc w pobliżu warto wybrać się na punkt widokowy znajdujący się na kopule kościoła opactwa świętej Agaty. Wstęp kosztuje 4 EUR. Pamiętajcie, że w poniedziałki jest nieczynne.
Via Crociferi
Boczna ulica przy Via Etnea pełna barokowych kościołów. Jest jedną z najstarszych ulic w Katanii.
Targ rybny La Pescheria
W Palermo bardzo podobał nam się sycylijski street-food, więc jak tylko dowiedziałam się, że w Katanii też jest podobny – musiałam tam iść. Takie miejsca mają świetny klimat. Możecie tu kupić świeże owoce morza, ryby, mięso, owoce i warzywa. Wszystko, czego dusza zapragnie!
Targ znajduje się tuż przy Piazza Duomo.
Ulice Katanii
Katania ma dwie strony – jedna jest ładna, z zadbanymi budynkami, fajnymi restauracjami, inna jest niezadbana, pełna śmieci i śmierdząca. Spędziliśmy tam 2 pełne dni i udało się nam doświadczyć obu stron.
Najpopularniejszą, główną ulicą w Katanii jest Via Etnea na której znajdziecie sporo restauracji, butików, kawiarni i sklepów. Jest to zdecydowanie najbardziej turystyczna ulica w mieście.
Ogrody Belliniego
Świetne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Wejście do ogrodów jest bezpłatne. Widzieliśmy tu sporo ludzi uprawiających jogę na świeżym powietrzu, studentów uczących się na murku i spacerowiczów 🙂
Palazzo San Giuliano
Monumentalny pałac znajdujący się przy Via Etnea.
Gdzie zjeść w Katanii?
ALVICOLO Catania! Przepiękna, włoska restauracja, którą polecił nam właściciel obiektu, w którym się zatrzymaliśmy. Pyszne, niedrogie jedzenie, super klimat. Polecam z całego serca 🙂
Kolejne miejsce warte polecenia to oczywiście kawiarnia La Spinella. Zjecie tu pyszne Cannolli (i nie tylko) i napijecie się dobrej kawy. Kawiarnia znajduje się na przeciwko Ogrodów Belliniego.
Następnego dnia skoczyliśmy na kawę do Cafe del Duomo na Piazza Duomo. Kolejne fajne miejsce, warte polecenia w Katanii 😉
Co zobaczyć w Taorminie?
Teatro Greco
Punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia. Widoki z tego miejsca są niesamowite! Sam amfiteatr na tle gór robi ogromne wrażenie i jest uznawany za jeden z najpiękniej położonych obiektów tego typu na świecie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 13,50 EUR. Osoby poniżej 18 roku życia mogą wejść za darmo, a młodzi ludzie między 18, a 25 rokiem życia za 8,50 EUR.
Corso Umberto
Urokliwa ulica wzdłuż której znajdują się restauracje, sklepy i klimatyczne zaułki. Nie mogłam oderwać wzroku od tych pięknych, rękodzieł. Koniecznie zwróćcie uwagę na balkony i znajdujące się na nich kolorowe doniczki.
Piazza IX Aprile
Plac z kawiarniami na świeżym powietrzu i bajecznymi widokami na okolicę 🙂 Traficie na niego idąc główną ulicą. Nie łatwo go przegapić.
Piazza Duomo
Plac z piękną XVII-wieczną fontanną z postacią centaura i katedrą otoczone budynkami. Dotrzecie do niego idąc główną ulicą w Taorminie. Poniższe zdjęcia nie są z placu Duomo, właśnie zorientowałam się, że nie zrobiłam tam zdjęć, nawet telefonem. Byłam za bardzo skupiona na piciu wody (tak, na placu znajdziecie kranik z pitną wodą – warto mieć przy sobie butelkę :)).
Villa Comunale di Taormina
Park miejski z pięknymi punktami widokowymi. Fajne miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta.
Isola Bella
Niewielka wyspa będąca symbolem Taorminy. Nie próbowaliśmy, ale podobno da się do niej przejść plażą.
Gdzie zjeść w Taorminie?
Miałam listę kilku miejsc, w których chciałam zjeść, ale niestety udało nam się zawitać jedynie w pizzerii La Cisterna del Moro, którą mogę szczerze polecić. Zamówiliśmy pizzę z bakłażanem i serem ricottą ii.. rozpływała się w ustach Oprócz tego miałam na liście C&G Cioccolato e Gelato (sieciowa sycylijska kawiarnia), Bam Bar, Pizzeria La Napoletana, La Trattoria da Ugo i restaurację Sapori di Mare. Może wam się przyda Ja wybiorę się tam następnym razem.
Jeśli podobał Ci się ten post, możesz mnie wesprzeć stawiając mi wirtualną kawę 🙂
buycoffee.to/angelilaaa
Jeden komentarz